loading

Строителен процес

Строителството на един басейн се състои от няколко основни етапа, а времето за завършване на проекта може да варира от един до няколко месеца вземайки в предвид вида и особеностите на басейна, климатичните условия и график.

Най-често срещания, предпочитан и надежден вид басейн е бетонният със стоманена арматура. Този тип басейни се характеризират с най-дълга издръжливост, многообразие по отношение на вид, форми, размери и дизайн, а облицовката от стъклокерамика, клинкерни плочки и гранитогрес дава възможност за различни цветови комбинации, орнаменти, пана с надписи и др. За реализирането на всички проекти ние използваме висококачествени материали отговарящи на европейските стандарти.

Първи етап
Първата стъпка при изграждане на басейн или спа е избиране на свободно и подходящо пространството и площ от вашия терен. За целта ще ви бъдат необходими скица на парцела, както и отстояние от границите на имота. Следващата стъпка е да се срещнете с наш представител и да обсъдим вашата идея и всички особености около нейната реализация. След това ние ще изготвим и изпратим индивидуален проект и оферта.
Втори етап
След сключването на договор, ще трябва да организирате прилежащата проекто-документация включваща разрешително за строеж и необходимите придружаващи документи. Друга важна стъпка е определяне разположението на подземна и надземна инфраструктура, която може да бъде засегната при изграждането на вашия проект. В случай, че такива попадат в периметъра на обекта, се изисква те да бъдат преместени.
Трети етап
Трети и последен етап е изграждането на вашия басейн или спа. То може да започне само ако всички законови изисквания за строителство са изпълнени. След като всички условия за започване за работа са налице, ще създадем график за вашия обект съобразен с вашите срокове и нашата ангажираност. След завършване изграждането на проекта, ще направим инспекция, пуск и 72 - часови проби.
Преди да започне проектирането на басейна, нашите специалисти ще посетят вашия обект, където ще направят обстоен оглед на терена. От голяма важност са наличието на денивелация, подпочвени води и вида почва, тъй като тези фактори оказват съществено значение при проектирането.
Изготвянето на проект е следващия и най-важния етап, защото това гарантира качественото изграждане и безпроблемното функциониране на басейна. В проекта влизат всички видове технически чертежи и документация свързани със строителството на басейна – технически чертежи на бетонното корито, напречното сечение на басейна, характеристика на оборудване, технически особености, последователност на строителните процеси, срокове и др.

В този етап се определя предназначението на басейна, а след това и видът, формата, размерите, облицовката и оборудване му. В зависимост от начина, по който водата ще се отвежда до филтъра вашият басейн може да бъде два типа – със система от скимери или с преливен канал. При първия избор пречистената вече вода се внася обратно в басейна чрез стенни дюзи, а при втория през дюзи разположени по пода. Облицовката може да бъде от стъклокерамика, порцеланови (клинкерни) плочки, боя или фолио. В зависимост от облицовъчния матриал, който сме подбрали, се планират и подготвителните работи по басейна.

През този етап на реализирането на проекта се поръчват и доставят необходимите за строителството материали и оборудване – бетон, арматура, куфраж, хидроизолаця, облицовка, фуги, помпи, филтри, ЕЛ и ВиК елементи, аксесоари за почистване и др.
За полагането на основи на бетонния басейн се извършват следните дейности: Басейна се изкопава с помощта на багер, почвата се трамбова с валяк, полага се подложен бетон и се монтира първия ред армировка. Следва полагане на тръбна разводка дъно, електрическите кабели, втори ред армировка и се излива водоплътен бетон. След като се изгради дъното на басейна, следва отливане на бетоновите стени и на по-късен етап нанасяне на вътрешна и външна хидроизолация. Бетонът, който се използва за направата на басейни трябва да бъде водонепропусклив и издръжлив на водното налягане. Преди полагане на облицовката се правят първите водни проби, за да се локализират навременно евентуалните пропуски на хидроизолацията. След полагане на облицовъчните материали следва монтаж на фасонни части.